54. OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – II Niedziela adwentu – 08 grudnia 2019

1. Mimo przypadającej dziś drugiej niedzieli Adwentu, zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego, w Kościele w Polsce obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która przypada 8 grudnia. Wyraża ona wiarę Kościoła w to, że Maryja, wybrana na matkę Syna Bożego, jako jedyna z ludzi została poczęta i urodziła się bez zmazy grzechu pierworodnego. Ta wiara zawsze towarzyszyła wierzącym i przejawiała się w różny sposób, np. w naszej polskiej tradycji w tak chętnie śpiewanych „Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny”, którymi modlimy się w każdą niedzielę przed Mszą św. o godz. 08.00 – dziś w godzinę łaski pomodlimy się tą modlitwą przed Mszą św. o godz. 12.00.
  2. Dzisiejsza niedziela jest jednocześnie szczególnym – już dwudziestym z kolei – Dniem modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Do puszek przed kościołem składamy ofiary na pomoc Kościołowi w byłych krajach Związku Sowieckiego.
  3. Z Maryją podążamy adwentową drogą, przygotowując się na przyjęcie niezwykłego daru – narodzenia Bożego Syna, naszego Odkupiciela, który na nowo otwiera nam bramy nieba. Nie zmarnujmy tego daru i w trosce o zbawienie własnej duszy wsłuchajmy się w to, co podpowiada nam służebnica Pańska.
  4. W tych dniach wspominamy bolesne doświadczenia z naszej najnowszej historii (13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny, a 16 grudnia tego roku dokonano pacyfikacji kopalni „Wujek” na Śląsku). Święty Jan Paweł II ciągle przypominał: „[…] ogromna jest cena, jaką zapłacił naród polski za niepodległość, za prawo do istnienia jako państwo. Przechowujmy w sercach tę świadomość i niech ona stanie się zachętą do głębokiej refleksji o Polsce, nad tym, jaką była, jaką jest i jaką powinna być”.
  5. Zachęcam do nabycia u Pana Piotra w zakrystii naszego kalendarza parafialnego w cenie 10 zł jak w poprzednich latach, zawiera on wszelkie uroczystości parafialne, gminne, szkolne, dochód ze sprzedaży kalendarza przeznaczony jest na prace remontowe naszego Kościoła.
  6. Kończą się nasze rekolekcje adwentowe usłyszeliśmy wezwanie św. Jana Chrzciciela do przygotowania drogi Panu, który przychodzi. Niech to wezwanie ciągle w nas pobrzmiewa i skłania do przemiany naszego życia.
  7. Przypominam, że adwentowa Msza Święta roratnia odprawiana jest każdego dnia jako pierwsza. Zachęcamy, aby na Roraty licznie przychodziły dzieci i młodzież przynieśmy ze sobą zapalone lampiony.
  8. Dziękuję za życzliwe przyjmowanie Pana Organisty z poświęconym opłatkiem, składane ofiary przy tej okazji są wyrazem naszej wdzięczności za Jego posługę, życzliwość i dyspozycyjność. Pan Organista będzie roznosił opłatek każdego dnia od godz. 9.00 w następującym porządku: PONIEDZIAŁEK– Iwany, Krajewo, Skrody, Pokrzywnica, WTOREK-Szczepkowo Borowe, Smolany. ŚRODA-Połcie Młode , Stare Połcie, Krajewko, Zaskórki. CZWARTEK– Leśniewo, Nowa Wieś Dmochy, Trząski. Piątek – Jastrząbki, Zdzięty, Szypułki, Leśniki. Sobota – Janowiec Kościelny, PONIEDZIAŁEK– Kuce.
  9. Rozpoczęliśmy okres grzewczy Kościoła dziękuję za ofiary złożone na ten cel przez mieszkańców Cygan, Sów, Gąsior złożono 250 zł. W wioskach gdzie nie ma komu się zająć zbiórką ofiar na ogrzewanie Kościoła, jeżeli ma ktoś takie życzenie może przekazać ofiarę na ten cel Panu Organiście, który będzie roznosił do naszych rodzin opłatek. Zachęcam do nabycia świec Caritas w cenie 6 zł i 12 zł dochód ze sprzedaży świec przeznaczony jest na pomoc dla najbardziej potrzebujący rodzin.
  10. Dziękuję za ofiary składane na tacę, które dziś przeznaczone są dla Ojca Rekolekcjonisty na potrzeby wspólnoty zakonnej Księży Salezjanów w Sokołowie Podlaskim. Za tydzień ofiary tacy będą przeznaczone na prace remontowe naszego Kościoła.
  11. Zachęcam do lektury prasy katolickiej.