OGŁOSZENIA PARAFIALNE, I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU, ROK A, 26.02.2023r.

1.      W Środę Popielcową rozpoczęliśmy Wielki Post! Droga Krzyżowa w piątki o godz. 9.00 i 17.00; Gorzkie Żale w niedziele o godz. 11.45 przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Rekolekcje wielkopostne odbędą się w dniach 19.03.-21.03.2023r. Poprowadzi je ks. mgr lic. Radosław Czerwiński – prefekt roku propedeutycznego WSD „Hosianum” w Olsztynie!

2.      W tym tygodniu przypada I piątek m-ca. Z Komunią Świętą do Chorych udam się wyjątkowo w I czwartek m-ca  o godz. 10.00. W I sobotę m-ca zapraszam na Różaniec o godz. 8.00. W I Niedzielę m-ca Adoracja  i Gorzkie Żale o godz. 11.45!

3.      Bóg zapłać za ofiary złożone na tacę i wszelkie ofiary składane na Kościół! Dziękuję za ofiary na odnowienie chrzcielnicy i na urządzenie Organista w programie Sampler, meble w Zakrystii i w kancelarii oraz za ofiary na ogrzewanie Kościoła.  Bóg zapłać!

4.      Wójt Gminy Janowiec Kościelny oraz Samorządowy Ośrodek Kultury zapraszają na obchody Dnia Kobiet dnia 07 marca 2023r. – Sala Gimnastyczna w Janowcu Kościelnym, godz. 17.00! Wystąpią: „Grupa taneczna SOK”, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nidzicy, „AkuMetrik”, „Diwa operetkowa”, Kabaret „Baby ach te baby”, Zespół taneczny „Dancing Babki”!

5.       W Gościu Niedzielnym: cykl rekolekcyjny poświęcony uczynkom miłosierdzia; Konkordat 25 lat po ratyfikacji; Rok wojny, cierpienia, nadziei…

6.      Przed Ołtarzem znajduje się Księga Trzeźwości. Zachęcam do wpisu, jeśli podjęliśmy abstynencję w Wielkim Poście! Natomiast pod krzyżem znajduje się Drzewko Dobroci – UWAGA DZIECI –  na którym wieszamy listki – jeden dobry uczynek to jeden zielony listek!

7.      Wszystkim, którzy obchodzić będą w tym tygodniu imieniny, urodziny, rocznice ważnych wydarzeń –  życzę błogosławieństwa Bożego, zdrowia i wszelkich łask!!!

8.      W minionym tygodniu odeszli do Pana: +Irena Lisowska, zam. Warszawa – Powiśle. Pogrzeb odbędzie się w piątek o godz. 12.00; W dniu wczorajszym +Ryszarda Lipińska. Pogrzeb odbędzie się w środę o godz. 13.00.  Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…


    Apel Przewodniczącego Episkopatu w związku z pierwszą rocznicą wojny w Ukrainie

W piątek 24 lutego br. minął rok od zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy osób, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia.

W ewangelicznym geście miłosiernego samarytanina, otworzyliśmy z hojnością nasze domy i serca. Granice Polski przekroczyło 8,5 mln uchodźców wojennych, a duża część z nich znalazła w naszej ojczyźnie pomoc i schronienie. Osoby prywatne oraz instytucje przystąpiły do niesienia pomocy potrzebującym.

Kościół w Polsce, za pośrednictwem Caritas Polska i Caritas diecezjalnych udzielił wsparcia w różnej formie ponad 2 mln uchodźców. Wartość pomocy w postaci udzielenia schronienia, posiłków, paczek żywnościowych i darów rzeczowych oraz wsparcia integracyjnego wyniosła ok. 337 mln zł. Od pierwszych dni wojny Caritas udziela wsparcia rzeczowego w Ukrainie, wysyłając transporty pomocy humanitarnej o wartości ok. 260 mln zł.

Po roku bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosząc kolejne ofiary i dalsze zniszczenia. Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy. Z tego powodu, zwracam się z apelem do księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych świeckich, aby w piątek 24 lutego br. we wszystkich kościołach w Polsce wznieść modlitwy w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie, a w niedzielę 26 lutego br., po każdej Mszy Świętej, zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny.

Ufam, że dzięki modlitwie – już wkrótce – będziemy cieszyć się sprawiedliwym pokojem w Ukrainie, a dzięki naszemu wsparciu materialnemu, żaden z naszych braci i sióstr Ukraińców nie pozostanie bez pomocy.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski