3. OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – OBJAWIENIE PAŃSKIE -06.01.2020.

  1. Uroczystość Objawienia Pańskiego, u nas tradycyjnie nazywaną świętem Trzech Króli, obchodzimy w Kościele już od IV wieku. Głosi ona, że Syn Boży posłany przez Ojca na świat objawił się ludziom jako Zbawiciel całego stworzenia. Hołd, jaki składają Mu Mędrcy ze Wschodu, jest znakiem, że Chrystus przyniósł zbawienie całemu światu. To kolejna, wyjątkowa okazja do przyjrzenia się własnej komunii z Bogiem i innymi, do przypomnienia sobie naszego chrześcijańskiego obowiązku, iż osobistym przykładem autentycznej wiary mamy pociągać innych do Pana Boga.
  2. Podczas Mszy Świętej pobłogosławiliśmy kredę i kadzidło. Tą właśnie kredą, zgodnie z pradawnym zwyczajem, kreślimy na drzwiach naszych domów i mieszkań pierwsze litery imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Pragniemy przez to podkreślić, że jak Mędrcy ze Wschodu, tak i my szukamy Chrystusa i radujemy się z Jego odnalezienia. Napis (C + M + B 2020) oznacza również prośbę, aby Chrystus błogosławił nasz dom: „Christus mansionem benedicat” i stanowi świadectwo naszej wiary wobec innych. Nie rezygnujmy więc z tego pięknego polskiego zwyczaju.
  3. Dziś przypada Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Szczególną modlitwą otaczamy misjonarzy i misjonarki, modlimy się o liczne i święte powołania kapłańskie i misyjne, także z naszej parafii, aby dobra nowina o zbawieniu przyniesiona przez Pana Jezusa – Wcielone Słowo Boże – skutecznie dotarła na wszystkie krańce świata. Zebrane dzisiaj ofiary przeznaczone są na Krajowy Fundusz Misyjny. Zadbajmy, aby przy tej okazji nasze dzieci poczuły się do obowiązku niesienia pomocy rówieśnikom przez modlitwę i wsparcie materialne. Niech także one staną się misjonarzami miłości i pokoju wśród najbliższych: w rodzinie i w gronie kolegów, koleżanek. Wychodząc z kościoła do ustawionej skarbony możemy złożyć ofiarę na misje święte.
  4. W niedzielę, 12 stycznia, przypada święto Chrztu Pańskiego. Niedziela ta kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Będziemy celebrować pamiątkę publicznego ogłoszenia mesjańskiej misji Pana Jezusa. Zastanowimy się też nad własnym chrztem i powołaniem do zbawienia. Może warto przypomnieć sobie datę i miejsce naszego chrztu. Może warto zdać sobie sprawę, że poprzez własny chrzest stałem się dzieckiem Bożym, że poprzez chrzest święty rozpoczęła się moja komunia z Panem Bogiem, o której mam świadczyć własnym życiem wobec innych.
  5. Wójt Gminy Janowiec Kościelny zwraca się z ogromną prośbą o pomoc w zbiórce na rzecz rodziny, która ucierpiała w wyniku pożaru w dniu 1 styczna 2020. Potrzebne jest niemal wszystko tj. Sprzęt AGD, meble kuchenne, meble sypialne dla 2 osób, naczynia, szafa lub komoda na odzież. Informację o możliwości przekazania darów proszę kierować do Pana Leszka Stryjewskiego – pracownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Janowcu Kościelnym. Tel. 896262065. Za okazane serce z góry dziękujemy. Jednocześnie dziękuję strażakom ochotnikom i pozostałym mieszkańcom naszej gminy za pomoc i wsparcie dla rodzin, które ucierpiały w pożarach w dniach 1 i 2 stycznia 2020 roku.
  6. Zachęcam do lektury Gościa niedzielnego. Dziękuję za ofiary składane na tacę za tydzień ofiary składane na tacę przeznaczone będą na prace remontowe naszego Kościoła.