10. OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – VII Niedziela zwykła – 23 Lutego 2020.

1. Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych. Zachęcam wszystkich parafian do podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu i innych używek nie tylko w ciągu tego wyjątkowego tygodnia, ale także na dłuższy okres dla ratowania ludzi uzależnionych, zwłaszcza z naszej parafialnej wspólnoty.
  2. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 26 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz. 10.00 i 17.00. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela ten gest był wyrazem wielkiego smutku, żałoby i pokuty. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
  3. W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości . Przypominam też, że Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek. W piątki Wielkiego Postu – Droga Krzyżowa: o godz.9.00 i 15.30. W niedziele Wielkiego Postu o godz.11.45 – Gorzkie Żale a po tym nabożeństwie – Msza Święta. Zachęcam do licznego udziału w drodze krzyżowej i gorzkich żalach oraz zyskiwania przywiązanego do nich odpustu zupełnego.
  4. W najbliższym czasie mają zamiar zawrzeć sakrament małżeństwa Paulina Grochala Panna Par. tut. oraz Adrian Duchna kawaler Par. bł. Bolesławy Lament w Nidzicy. Zapowiedź II. W najbliższym czasie mają zamiar zawrzeć sakrament małżeństwa Paulina Powirska Panna Par. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kozłowie oraz Sebastian Podowski kawaler Par. tut. zam. Szczepkowo Skrody ktokolwiek wiedziałby o zachodzących przeszkodach między narzeczonymi proszony jest o kontakt z księdzem Proboszczem. Zapowiedź I.
  5. W tym tygodniu mija ostateczny termin podjęcia decyzji swego udziału w lotniczej ośmiodniowej pielgrzymce do Medjugorie. Program pielgrzymki znajdziemy na internetowej stronie nasze Parafii.
  6. W dniu 27 lutego w najbliższy czwartek odbędzie się kolejny już marsz różańcowy Męskich Plutonów Różańcowych tym razem odbędzie się on w Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Kozłowie. Rozpoczęcie marszu o godz.18.00 Mszą św. następnie procesja z modlitwą różańcową ulicami Kozłowa. Proszę o delegacje z naszego Plutonu ze sztandarem jak również rodziny, które mają życzenie uczestniczyć w tej uroczystości.
  7. Zachęcam do lektury Gościa Niedzielnego oraz innych czasopism religijnych, wyłożonych na stoliku za ławkami.
  8. Dziękuję za ofiary złożone na tacę.