V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU, ROK B, 17.03.2024r.

1. Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii odbędzie się w najbliższy piątek – 22 marca 2024r. Rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 17.00. Zwracam się do OSP Janowiec Kościelny i Szczepkowo Borowe z prośbą o czuwanie nad naszym bezpieczeństwem w czasie nabożeństwa /zachęcam do zaangażowania się w Drogę Krzyżową – rozważania poszczególnych stacji znajdują się w Zakrystii; proszę wpisać się na listę/. Gorzkie Żale w niedziele o godz. 11.45 przed wystawionym Najświętszym Sakramentem!

2. Za tydzień Niedziela Palmowa. Wysłuchamy Męki Pańskiej i pobłogosławimy palmy! Procesja z palmami o godz. 10.00 /z udziałem dzieci/ i o godz. 12.00! Od dziś krzyże pozostają zasłonięte aż do Liturgii Wielkiego Piątku!

3. Dziś i w Niedzielę Palmową odbędzie się Kiermasz Palm zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym i Szkołę Podstawową im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie – Grabowie. Dochód przeznaczony będzie na leczenie i rehabilitację oraz specjalistyczne ortezy dla Julii Wojnar!

4. Gmina Janowiec Kościelny, Samorządowy Ośrodek Kultury oraz nasza parafia ogłaszają konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną, zgłaszamy prace do 22 marca 2024r. na specjalnej karcie do Samorządowego Ośrodka Kultury, dostarczamy zaś do naszego Kościoła/22 marca 2024r./. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród 07 kwietnia 2024r. podczas Mszy Świętej o godz. 10.00! /Regulamin konkursu na stronie www.janowiec.com.pl/.

5. Bóg zapłać za ofiary złożone na tacę i wszelkie ofiary składane na Kościół/alejki cmentarne: pp. Alinie i Wacławowi Zakrzewskim. Pod chórem możemy złożyć ofiarę na kwiaty do Grobu Pańskiego!

6. Dnia 13.04.2024r. organizujemy autokarową pielgrzymkę do Sokółki – miejsca cudu eucharystycznego. Lista jest już zamknięta!

7. Serdecznie dziękuję za piękne uczestnictwo w rekolekcjach wielkopostnych: Uczniom naszej Szkoły, Nauczycielom i Dyrekcji, p. Katechetce, Ministrantom, „Iskierkom” z p. Judytą, Wszystkim Parafianom!

8. Dziękuję za pomoc w uporządkowaniu terenu za plebanią /drugiej części/: p. Elżbiecie Szczepkowskiej, p. Janowi Tańskiemu, p. Jackowi Moszczyńskiemu, p. Tomaszowi Szulczak i p. Piotrowi Grzemskiemu. Proszę o pomoc raz jeszcze w przyszły czwartek od godz. 10.00!

9. Na cmentarzu zostały zamontowane tablice z regulaminem, proszę się zapoznać i stosować do tych zasad. Zadbajmy o groby naszych bliskich na Święta Wielkanocne!

10. Wszystkim, którzy obchodzić będą w tym tygodniu imieniny, urodziny, rocznice ważnych wydarzeń – życzę błogosławieństwa Bożego, zdrowia i wszelkich łask!!!

11. Zachęcam do lektury „Gościa Niedzielnego”/ o co chodzi w zwyczajach ostatnich dni Wielkiego Postu/.

DO MODLITWY NOWENNOWEJ W INTENCJI OJCZYZNY

W związku z rodzącą wiele pytań i niepokojów sytuacją społeczną w naszej Ojczyźnie, proszę wszystkich o wspólną modlitwę w ważnych dla naszego kraju intencjach.

Zapraszam do włączenia się w modlitwę nowennową „Akcja 21:20” w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Nowenna będzie mieć miejsce w dniach od 16 do 24 marca 2024 roku, czyli przed Dniem Świętości Życia, przypadającym dnia 25 marca.

W łączności z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze wznośmy nasze modlitwy do Boga, odmawiając Apel Jasnogórski, a po nim, o godz. 21:20 modlitwy nowennowe, także po każdej Mszy św. Jeśli nie będzie to możliwe, nowennę można odmówić indywidualnie w dowolnym momencie dnia.

Układ Nowenny jest bardzo prosty. Wystarczy odczytać intencję na dany dzień i odmówić „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” oraz modlitwę w intencji Ojczyzny, np. autorstwa ks. Piotra Skargi. Zachęcam gorąco, aby odmawiać modlitwę w kościołach, kaplicach, parafiach i wspólnotach duszpasterskich.

Każdego dnia polecajmy Panu Bogu szczegółowe intencje:

• Dzień pierwszy (16 marca) – O odnowienie wiary każdego z nas, aby prowadziła ona do umocnienia ducha nas i naszych rodaków;
  • Dzień drugi (17 marca) – O pojednanie narodowe, mądrość dla rządzących i solidarność społeczną;
  • Dzień trzeci (18 marca) – O zachowanie pokoju i bezpieczną przyszłość dla Polski;
  • Dzień czwarty (19 marca) – O odczytanie prawdziwej roli mężczyzny i kobiety w małżeństwie oraz o trwałość rodzin;
  • Dzień piąty (20 marca) – O siłę i odwagę dla młodych w odkrywaniu wiary i życiowego powołania;
  • Dzień szósty (21 marca) – O światło Ducha Świętego dla Polaków, byśmy kierowali się zawsze dobrem Ojczyzny;
  • Dzień siódmy (22 marca) – O prawdę i odpowiedzialność za słowo w przestrzeni medialnej, także w mediach społecznościowych;
  • Dzień ósmy (23 marca) – O szacunek i język dialogu w przestrzeni publicznej;
  • Dzień dziewiąty (24 marca) – O pełną ochronę prawną życia dzieci nienarodzonych.

W tych wszystkich intencjach pragniemy modlić się za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki – wielkich orędowników Polski.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 4 marca 2024 roku

Modlitwa za Ojczyznę ks. Piotra Skargi SJ

Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej, błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna, chwałę przyniosła Imieniu Twemu, a syny swe wiodła ku szczęśliwości.

Wszechmogący wieczny Boże, spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej, byśmy jej i ludowi Twemu, swoich pożytków zapomniawszy, mogli służyć uczciwie.

Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje, rządy kraju naszego sprawujące, by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Amen.