Boża Opatrzność, która wszystkim rządzi, przed którą wszystko jest odsłonięte, „nawet to, co ma stać się w przyszłości z wolnego działania stworzeń” (KKK, nr 302), daje nam piękną sposobność do świętowania 100. rocznicy urodzin Papieża Słowianina, Świadka nadziei, który pozostawił po sobie wspaniały ślad w życiu Kościoła oraz milionów wyznawców Chrystusa i ludzi dobrej woli na całym świecie.
Jesteśmy dumni, że Bóg dał nam dojrzewać w wierze w czasie pontyfikatu św. Jana Pawła II. Moja wdzięczność płynie do Boga także za dar konsekracji biskupiej, którą w 1997 roku otrzymałem z rąk Świętego Papieża.
Chciałbym zaprosić Was, Kochani Diecezjanie, do świętowania stulecia narodzin św. Jana Pawła II w naszej diecezji. Skomplikowane warunki zewnętrzne, spowodowane słusznymi zabiegami sanitarnymi w walce z koronawirusem, sprawiają, że nasze obchody powinny przybrać nieco inny charakter. Chcielibyśmy, aby ich okazałość była tak wielka, jak ogromna jest nasza wdzięczność do Boga za dar postaci i pontyfikatu św. Jana Pawła II, który w 1991 roku jako Następca św. Piotra nawiedził także naszą diecezję, jednak starajmy się we wszystkich planach zachować roztropność i respekt wobec prawa państwowego.
Mając na uwadze ograniczenia liczbowe uczestników liturgii w kościołach i obecną sytuację sanitarną, a także „Komunikat z posiedzenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski” z dnia 2 maja 2020 roku, zachęcam Księży Proboszczów do zorganizowania we wszystkich parafiach diecezji dziękczynnego triduum ku czci św. Jana Pawła II. Indywidualna i – w miarę możliwości – wspólnotowa modlitwa mogą być dla nas wszystkich okazją do dziękczynienia za życie i dzieło Papieża, a także prośby do Boga przez jego wstawiennictwo za nasze rodziny, chorych, cierpiących, osoby starsze, za dzieci i młodzież, a także o powstrzymanie szerzenia się pandemii. Triduum modlitewne może być dobrą sposobnością, aby pomóc wiernym w odnalezieniu się w „nowej normalności” i zaproszeniu ich do powracania do praktykowania sakramentów świętych w kościołach.
Proponuję następujący układ nabożeństw, które należy dostosować do charakteru i możliwości parafii, pamiętając o zachowaniu zasad sanitarnych. Jeśli możliwe, w różnych miejscach parafii przygotujmy ulotki i ogłoszenia o godzinach spowiedzi i Mszy Świętych w kościołach i kaplicach.
16 maja, sobota – dzień pod hasłem: „Pamięć i tożsamość”
- Warto zapewnić tego dnia wiernym możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty przez zorganizowanie dłuższego dyżuru w konfesjonale.
- Przy miejscach spowiedzi, która może odbywać się także na świeżym powietrzu, zadbajmy o wyłożenie rachunków sumienia dla penitentów.
- W ciągu dnia można wziąć pod uwagę możliwość udzielania spowiadającym się Komunii świętej w różnych godzinach.
- Przez cały dzień niech będzie w kościołach wystawiony do adoracji Najświętszy Sakrament.
- Proszę przemyśleć zwiększenie liczby Mszy Świętych tego dnia w kościele.
- Wieczorem o godz. 21.00 odśpiewamy we wszystkich kościołach diecezji Apel Jasnogórski w intencji naszej Ojczyzny.
17 maja, niedziela – dzień pod hasłem: „Przekroczyć próg nadziei”
- Można przygotować dźwiękowe nagrania przemówień papieskich, by udostępniać je wiernym za pomocą urządzeń audio między Mszami Świętymi.
- W kościołach podczas Mszy Świętych będzie czytany list Prezydium Konferencji Episkopatu Polski na 100-lecie urodzin Papieża Polaka.
- Wieczorem o godz. 21.00 odprawimy we wszystkich kościołach diecezji Apel Jasnogórski w intencji naszych rodzin i parafii.
18 maja, poniedziałek – dzień pod hasłem: „Wstańcie, chodźmy!”
- W miarę możliwości postarajmy się zorganizować przez cały dzień celebracje wielu Mszy Świętych, aby w taki sposób nasi wierni, z zachowaniem limitów liczbowych, mogli uczcić jubileusz narodzin św. Jana Pawła II.
- Wyrażam zgodę na celebrowanie w tym dniu Mszy św. wotywnych ku czci św. Jana Pawła II, papieża (formularz z 22 października).
- Przez cały dzień, między celebracjami Mszy Świętych, niech będzie w kościołach wystawiony do adoracji Najświętszy Sakrament.
- Tego dniach niech zostanie zapewniona wiernym możliwość bezpiecznego przystępowania do sakramentu pokuty.
- W czasie każdej Mszy Świętej wygłośmy tego dnia kazanie, nawiązujące do słów: „Wstańcie, chodźmy!” o tym, w jaki sposób w nowej rzeczywistości praktykować wiarę i sakramenty. Przywołajmy wówczas nauczanie i życie Świętego Papieża.
- Wieczorem o godz. 21.00 odprawimy we wszystkich kościołach diecezji Apel Jasnogórski w intencji ochrony życia każdego człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci, czego wielkim promotorem był św. Jan Paweł II.
Inne wskazania
- Zwracam się do wszystkich zgromadzeń zakonnych, wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, Domu Księży Emerytów oraz innych wspólnot zamkniętych na terenie Diecezji o podjęcie trzydniowej, nieustannej dziękczynnej adoracji Najświętszego Sakramentu w dniach 16-18 maja 2020 roku, a także z prośbą o opiekę św. Jana Pawła II nad naszą Ojczyzną oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne.
- Każdego dnia, od 16 do 18 maja br., o godz. 21.37 niech biją wszystkie dzwony w Diecezji na chwałę Boga za życie i pontyfikat Świętego Papieża.
- Niech widzialnym znakiem święta będzie wywieszenie w dniach triduum przed kościołami i wewnątrz nich flag narodowych i kościelnych, a także udekorowanie kwiatami wizerunków św. Jana Pawła II w naszych parafiach. Zachęcajmy wiernych, by takie flagi umieścili także na swoich domach.
Niech św. Jan Paweł II, wielki orędownik pokoju, pielgrzym świata i obrońca życia każdego człowieka, wyprosi nam u Boga łaskę zdrowia i błogosławieństwa Opatrzności na naszą codzienność, a także dla naszej umiłowanej Ojczyzny.
Na owocny i radosny czas obchodów 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka z serca wszystkim błogosławię w imię † Ojca † i Syna, i Ducha Świętego.
Płock, dnia 8 maja 2020 roku
W uroczystość św. Stanisława, Biskupa i Męczennika,
głównego patrona Polski i patrona diecezji płockiej
† Piotr Libera
Biskup Płocki